אנשים רבים נזקקים לעורכי דין בנסיבות שונות וחשובות. עורכי דין מבצעים שירותים מגוונים עבור לקוחותיהם, ובין היתר, מייעצים להם ומייצגים אותם בערכאות משפטיות שונות. עורך דין חייב לפעול על פי כללי אתיקה מקובלים ויש לו חובת נאמנות כלפי לקוחו. במרבית המקרים, ייצוג של עורכי הדין נעשה היטב מול הצד השני ובבית המשפט, אבל יש, בהחלט, מקרים בהם עורך הדין התרשל בתפקידו ועקב כך נגרמו ללקוח נזקים כספיים. ניתן לתבוע עורך דין על רשלנות מקצועית בבתי משפט לתביעות קטנות. כל זאת בתנאי שהוכח נזק כספי ושסכום התביעה הינו נמוך ואינו עולה על הסכום המרבי לתביעה.

תפקיד בית המשפט

בית משפט לתביעות קטנות הוקם כדי לסייע לתובעים אשר מבקשים לתבוע סכומים נמוכים. הסכומים המרביים לתביעה עומדים על מעט מעל 31,000 שח והם מתעדכנים מדי שנה על פי המדד. האגרה על תביעה כזאת עומדת על 1% והיא נמוכה משמעותית מאגרת בית משפט שלום (2.5%). התביעה מתבררת בהליכים מהירים יותר מאשר תביעה בבתי דין אחרים וכל ההתנהלות הרבה יותר קלה ופחות מעיקה. תביעה חייבת להיות נגד אדם ולא נגד תאגיד או גוף אחר, ולכן, ניתן לתבוע גם עורך דין. לא ניתן להיות מיוצג באמצעות עורך דין והתובע חייב להתמודד אישית מול הנתבע. ניתן להביא עדים ורצוי להביא מסמכים המעידים על נזקים כספיים והתומכים בתביעה.

ייעוץ לפני הגשת תביעה

מומלץ מאוד לקבל ייעוץ של עורך דין מומחה טרם הגשת תביעה נגד עו"ד. הוא יכול לבדוק את כל החומר ולבחון את כדאיות הגשת התביעה. צריך לזכור, כי לעורך דין מותר לטעות בעת ייצוג הלקוח. הטענה כלפיו יכולה לבוא בחשבון רק כאשר מוכיחים שהטעות שלו הינה קיצונית שעורך דין סביר לא היה טועה בה. תביעה בשל נקמנות אישית לא תתקבל ואף תיראה בעין לא יפה בבית המשפט. יכול מאוד להיות שהנפגע חושב שיש לו הצדקה מלאה לתביעה אבל גם עורך הדין המייעץ וגם השופטים והבוררים יחשבו שאין הדבר כך. התוצאה יכולה להיות בזבוז זמן, מתח מיותר ואובדן כספים לחינם.

הדרכה

עורך דין מייעץ יכול להדריך את התובע בהתנהלות בבית הדין לתביעות קטנות. יש צורך לדעת לדבר עם השופט, לארגן את כל הניירת, לזמן את העדים הנכונים ועוד. יש חשיבות גם לאופי הגשת התביעה ולמקום הגשתה. עורך דין יכול לנסות ולדבר עם הנתבע ולהגיע להסדר פשרה המתאים לשני הצדדים שייתר את ההגעה לבית הדין. צריך לציין, כי כאשר יש צידוק להגשת תביעה לא כדאי לוותר אבל יש לעשות זאת בצורה חכמה כדי לזכות בתביעה ובפיצוי כספי. בית משפט לתביעות קטנות הינו מקום נוח להגשת תביעה של התובע, ולעיתים, כדאי להקטין מעט את סכום התביעה על מנת שיהיה אפשר להגישה במסגרת בית הדין הזה.